× Strona główna O mnie Oferta Psychoterapia Blog Wynajem gabinetów Kontakt

Toksyczni rodzice. I co teraz?

Na toksycznych ludzi można w zasadzie natrafiać codziennie. O ile jednak większość kontaktów jest krótkotrwała i powierzchowna, o tyle sprawa się komplikuje, gdy toksycznymi osobami okazują się nasi rodzice. Nie zawsze możemy lub chcemy doprowadzić do tak skrajnych rozwiązań jak zerwanie relacji. Z drugiej strony nie możemy trwać w poczuciu krzywdy. Jak poradzić sobie zatem w takiej sytuacji?

Punkt pierwszy: zapanuj nad emocjami

Jednym ze sposobów na wyciszenie negatywnych emocji jest opuszczenie pomieszczenia, w którym przebywa toksyczny rodzic. Zmiana otoczenia, na przykład wyjście z domu, może ułatwić odcięcie się od złych sytuacji. Jeżeli jesteś mocno wzburzony, nie tłum w sobie emocji, lecz naucz się rozładowywać w zdrowy sposób. Możesz na przykład wykrzyczeć się w lesie, gdzie nikt nie słyszy lub zapisać się na zajęcia sportowe, które pozwolą rozładować kumulowany stres i napięcie. Pamiętaj, że agresja nie jest rozwiązaniem sytuacji. Pomóc w zapanowaniu nad emocjami może psycholog Katowice.

Punkt drugi: naucz się spokojnie rozmawiać i wyrażać swoje potrzeby

Nie używaj emocjonalnej argumentacji i odwoływania się do minionych wydarzeń. Skup się na spokojnym i rzeczowym przekazaniu tego, co Ci aktualnie nie odpowiada i w jaki sposób chciałbyś, żeby zostało to zmienione. Nie wskazuj winnych złej relacji, lecz staraj się pokonywać dzielący Was mur. Buduj zamiast burzyć.

Punkt trzeci: uwzględnij problemy i potrzeby swoich rodziców

Pamiętaj o tym, że Twoi rodzice też mają swoje problemy i zmartwienia. Ich codzienne zmagania z rzeczywistością mogą oddziaływać na ich nastroje. Wykaż odrobinę wyrozumiałości lub zwróć uwagę na to, że nie powinni przenosić swoich życiowych frustracji na Ciebie.

Dobrym rozwiązaniem może być też psychoterapia Katowice. Podczas jej trwania pod okiem specjalisty nauczycie się mówić o swoich emocjach, potrzebach i bolączkach. Psychoterapeuta w Katowicach może znaleźć przyczyny trudnych relacji pomiędzy Wami oraz wspólnie poszukać wyjścia z sytuacji.

Kontakt

DIALOGI Centrum Psychoterapii Justyna Mikołajczak

Gabinet prywatny

Plebiscytowa 14/6
40-035 Katowice

Justyna Mikołajczak

tel: 668 133 466

e-mail: justyna.mikolajczak@interia.eu

Aneta Kościuszko - Underman

tel: 503 065 949

e-mail: aunderman@o2.pl

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ