× Strona główna O mnie Oferta Psychoterapia Blog Wynajem gabinetów Kontakt

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Czasem w życiu pojawiają się takie problemy, z którymi trudno poradzić sobie samemu. Może być to trudna relacja w rodzinie, rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy czy popadnięcie w uzależnienia. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, wybierając psychoterapeutę?

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Wizyta u psychoterapeuty może okazać się dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy masz trudności z własnymi emocjami przed dłuższy czas. Specjalista może okazać się pomocny w przypadku depresji, zaburzeń odżywiania, fobii czy trudności w budowaniu związków. Terapeuta Katowice wspiera pacjenta w przepracowaniu trudnych emocji, takich jak poczucie winy, złość, frustracja czy problemy z realizacją pragnień.

Aspekt pierwszy: ustal, kogo ma dotyczyć psychoterapia

Ważne jest to, do kogo ma być skierowana psychoterapia. Kluczowe będzie również, czy na spotkaniach będzie pojawiała się jedna osoba, czy też dwie, na przykład małżeństwo lub rodzic z dzieckiem.

Aspekt drugi: sprawdź specjalizację danego psychoterapeuty

Inne kwalifikacje będzie miał specjalista ds. terapii uzależnień, inne zaś psycholog dziecięcy lub poznawczo-behawioralny. Im specjalizacja bliższa Twoim problemom, tym większa szansa na uzyskanie skutecznej pomocy.

Aspekt trzeci: zdecyduj, czy rozpoczniesz krótko-, czy długoterminową terapię

Określ, czy planujesz krótko- czy długoterminową terapię. Psychoterapia krótkoterminowa sprawdza się w przypadku doraźnej pomocy. Natomiast terapia długoterminowa, choć wymaga więcej zaangażowania i funduszy, może doprowadzić do trwałej zmiany zachowania.

Aspekt czwarty: pójdź na pierwsze spotkanie

W psychoterapii bardzo istotna jest relacja, jaka panuje między pacjentem a specjalistą. Od niej w dużej mierze zależy to, czy będziesz chciał pojawiać się na umówionych spotkaniach oraz przechodzić – często niełatwy – proces uświadamiania problemu i zmiany swojego zachowania. Już na pierwszej wizycie możesz łatwo stwierdzić, czy dobrze będzie Ci się współpracowało z danym specjalistą. Jeśli intuicja podpowiada Ci, że nie, zawsze możesz wybrać innego.

Kontakt

DIALOGI Centrum Psychoterapii Justyna Mikołajczak

Gabinet prywatny

Plebiscytowa 14/6
40-035 Katowice

Justyna Mikołajczak

tel: 668 133 466

e-mail: justyna.mikolajczak@interia.eu

Aneta Kościuszko - Underman

tel: 503 065 949

e-mail: aunderman@o2.pl

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ