× Strona główna O mnie Oferta Psychoterapia Blog Wynajem gabinetów Kontakt

Jak wygląda terapia nastolatka?

Nastolatka, jako osobę niepełnoletnią, najczęściej na pierwszą wizytę u psychoterapeuty zapisują rodzice. Ci, zaniepokojeni problemami i zachowaniem swojego dziecka, poszukują profesjonalnego wsparcia. Jak przebiega terapia nastolatka?

Punkt pierwszy: wywiad w celu poznania problemu

Podczas pierwszej wizyty psycholog dziecięcy zbierze podstawowe informacje o swoim kliencie. Specjalista zapyta o trudności, które się pojawiają oraz będzie starał się dowiedzieć czegoś na temat problemów, które doskwierają nastolatkowi. Aby poznać bardziej szczegółowy kontekst oraz podłoże tych przeszkód, psychoterapeuta będzie chciał dowiedzieć się, jaki kontakt nastolatek ma z najbliższymi, zarówno rodzicami czy rodzeństwem, jak też przyjaciółmi. Psycholog będzie starał się umożliwić swobodną wypowiedź swojemu klientowi, aby ten powiedział dokładnie tyle, ile sam chce. Specjalista nie będzie zmuszał i naciskał do opowiadania o zdarzeniach czy faktach, do zmierzenia się z którymi nastolatek nie jest jeszcze gotowy. Psychoterapia katowice jest skuteczna wtedy, gdy sam klient faktycznie jest zaangażowany w ten proces oraz współpracuje ze specjalistą.

Punkt drugi: praca z pacjentem

W zależności od preferencji samego klienta, ale również specyfiki jego problemu, spotkania można kontynuować w formie indywidualnej psychoterapii, mającej zazwyczaj charakter cotygodniowych spotkań, lub też w formie psychoterapii grupowej. Druga z tych form opiera się na zebraniu grupy nastolatków, a więc osób w podobnym wieku i ze zbliżonymi problemami, oraz na wspólnym poszukiwaniu rozwiązań. Istnieje również trzeci rodzaj terapii – terapia rodzinna, która zalecana jest w przypadku konfliktów na tle rodzinnym. Każda z form musi być dobrana zgodnie z oczekiwaniami danego klienta. Jeśli chodzi o psychoterapię indywidualną, to w przypadku nastolatków może zdarzyć się w tak, że specjalista zaprosi na spotkanie rodziców. Podstawą udanej psychoterapii zawsze jest gotowość klienta do konsultacji z psychologiem, chęć otworzenia się przed nim i ujawnienia swoich problemów, a także zaangażowanie i motywacja do pracy nad sobą.

Kontakt

DIALOGI Centrum Psychoterapii Justyna Mikołajczak

Gabinet prywatny

Plebiscytowa 14/6
40-035 Katowice

Justyna Mikołajczak

tel: 668 133 466

e-mail: justyna.mikolajczak@interia.eu

Aneta Kościuszko - Underman

tel: 503 065 949

e-mail: aunderman@o2.pl

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ