× Strona główna O mnie Oferta Psychoterapia Blog Wynajem gabinetów Kontakt

Jakie są najczęstsze objawy depresji?

Depresja to choroba towarzysząca coraz większej liczbie osób. Wbrew opinii niektórych, nie jest chwilowym smutkiem czy chandrą, a jej przyczyn trzeba szukać głębiej. Jakie są najczęstsze objawy depresji?

Po pierwsze: obniżony nastrój

Jednym z najczęstszych i najbardziej zauważalnych symptomów – widocznych już podczas pierwszego kontaktu z osobą chorującą na depresję – jest obniżony nastrój. Reakcja na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu i dostosowanie do nich własnego nastroju jest czymś naturalnym i normalnym dla ludzkiej psychiki. W przypadku osoby dotkniętej depresją odczuwalny nastrój jest zupełnie nieprzystawalny do warunków, w jakich się ona aktualnie znajduje – wykazuje smutek także wtedy, gdy – obiektywnie rzecz biorąc – nie dzieje się w jej życiu nic złego.

Po drugie: anhedonia

Jednym z objawów klinicznych depresji jest również anhedonia, czyli utrata zdolności odczuwania przyjemności, zarówno na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, jak też fizycznym. Występowanie u klienta trudności w przeżywaniu pozytywnych uczuć pozwala go łatwo odróżnić od osoby, która tylko chwilowo ma złe samopoczucie.

Po trzecie: osłabienie zainteresowania

Osłabienie zainteresowania może przejawiać się ograniczeniem aktywności życiowej, spotkań ze znajomymi oraz działań związanych z rozwojem zainteresowań, które do niedawna stanowiły dla klienta źródło wielu radości i życiowej satysfakcji.

Lekarze psychiatrii oraz psycholodzy już dawno wykazali biologiczne podłoże depresji. Z jednej strony może być ona dziedziczna (choć aspekt ten jest bardziej skomplikowany niż może się wydawać), z drugiej zaś czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania może być środowisko dorastania, w którym dziecko jest pozbawione pozytywnych wzmocnień i jasnych sygnałów, że jest wartościowe. Wpływ na pojawienie się choroby mogą mieć również traumy psychiczne z okresu dzieciństwa, związane z wydarzeniami takimi jak strata któregoś z rodziców (na skutek śmierci lub rozwodu), alkoholizm czy molestowanie seksualne w rodzinie. W procesie wyjścia z depresji skutecznym wsparciem może okazać się psycholog Katowice.

Kontakt

DIALOGI Centrum Psychoterapii Justyna Mikołajczak

Gabinet prywatny

Plebiscytowa 14/6
40-035 Katowice

Justyna Mikołajczak

tel: 668 133 466

e-mail: justyna.mikolajczak@interia.eu

Aneta Kościuszko - Underman

tel: 503 065 949

e-mail: aunderman@o2.pl

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ